Rio 2016

Calendar

Women
100m - Final
Elaine Thompson
P 12/08
Shot Put - Final
Michelle Carter
P 12/08
1500m - Final
Faith Kipyegon
P 12/08
Hammer Throw - Final
Anita Wlodarczyk
P 12/08
Heptathlon - Final
Nafissatou Thiam
P 12/08
Shot Put - Qualification
Valerie Adams
P 12/08
10000m - Final
Almaz Ayana
P 12/08
100m - Preliminary Round
Charlotte Wingfield
P 12/08
1500m - Round 1
Dawit Seyaum
A 13/08
Hammer Throw - Qualification
Anita Wlodarczyk
A 13/08
Shot Put - Final
Michelle Carter
A 13/08
100m - Round 1
Shelly-Ann Fraser-Pryce
A 13/08
400m - Final
Shaunae Miller-Uibo
P 13/08
Triple Jump - Final
Caterine Ibargüen
P 13/08
3000m Steeplechase - Final
Ruth Jebet
P 13/08
Triple Jump - Qualification
Caterine Ibargüen
P 13/08
3000m Steeplechase - Round 1
Ruth Jebet
P 13/08
400m - Round 1
Phyllis Francis
P 13/08
100m - Semifinal
Shelly-Ann Fraser-Pryce
A 14/08
100m - Final
Elaine Thompson
A 14/08
Marathon - Final
Jemima Sumgong
P 14/08
400m - Semifinal
Allyson Felix
A 15/08
Triple Jump - Final
Caterine Ibargüen
A 15/08
1500m - Semifinal
Genzebe Dibaba
A 15/08
Discus Throw - Final
Sandra Perkovic
P 15/08
400m Hurdles - Final
Dalilah Muhammad
P 15/08
200m - Final
Elaine Thompson
P 15/08
200m - Round 1
Marie Josée Ta Lou
P 15/08
Hammer Throw - Final
Anita Wlodarczyk
P 15/08
3000m Steeplechase - Final
Ruth Jebet
P 15/08
Discus Throw - Qualification
Yaimé Pérez
A 16/08
400m Hurdles - Round 1
Ristananna Tracey
A 16/08
400m - Final
Shaunae Miller-Uibo
A 16/08
Pole Vault - Final
Katerina Stefanidi
P 16/08
100m Hurdles - Final
Brianna Rollins
P 16/08
Long Jump - Final
Tianna Bartoletta
P 16/08
Javelin Throw - Final
Sara Kolak
P 16/08
5000m - Final
Vivian Cheruiyot
P 16/08
5000m - Round 1
Almaz Ayana
P 16/08
Pole Vault - Qualification
Katerina Stefanidi
P 16/08
100m Hurdles - Round 1
Brianna Rollins
P 16/08
Discus Throw - Final
Sandra Perkovic
P 16/08
Javelin Throw - Qualification
Maria Andrejczyk
A 17/08
Long Jump - Qualification
Ivana Španovic
A 17/08
400m Hurdles - Semifinal
Dalilah Muhammad
A 17/08
200m - Semifinal
Dafne Schippers
A 17/08
1500m - Final
Faith Kipyegon
A 17/08
800m - Final
Caster Semenya
P 17/08
800m - Round 1
Melissa Bishop
P 17/08
100m Hurdles - Semifinal
Brianna Rollins
A 18/08
Long Jump - Final
Tianna Bartoletta
A 18/08
200m - Final
Elaine Thompson
A 18/08
100m Hurdles - Final
Brianna Rollins
A 18/08
4 x 100m Relay - Final
United States
P 18/08
High Jump - Final
Ruth Beitia
P 18/08
High Jump - Qualification
Svetlana Radzivil
P 18/08
4 x 100m Relay - Round 1
United States
P 18/08
Javelin Throw - Final
Sara Kolak
A 19/08
800m - Semifinal
Caster Semenya
A 19/08
400m Hurdles - Final
Dalilah Muhammad
A 19/08
4 x 400m Relay - Final
United States
P 19/08
20km Walk - Final
Hong Liu
A 20/08
Pole Vault - Final
Katerina Stefanidi
A 20/08
4 x 400m Relay - Round 1
United States
A 20/08
5000m - Final
Vivian Cheruiyot
A 20/08
4 x 100m Relay - Final
United States
A 20/08
High Jump - Final
Ruth Beitia
A 21/08
800m - Final
Caster Semenya
A 21/08
4 x 400m Relay - Final
United States
A 21/08