Andy Murray - Reuters
 
Story
comments
Tennis > Wimbledon

Wednesday's order of Play: Murray, Djokovic and Federer in action

Wednesday's order of Play: Murray, Djokovic and Federer in action

By Eurosport
Last update The 02/07/2014 at 03:11 -
By Eurosport - The 02/07/2014 at 03:11
Defending champion Andy Murray meets Grigor Dimitrov, while Novak Djokovic and Roger Federer are also in action on day nine of the Championships.

CENTRE COURT - 12:00PM

1. Simona Halep (ROU) [3] v Sabine Lisicki (GER) [19]

2. Andy Murray (GBR) [3] v Grigor Dimitrov (BUL) [11]

3. Stan Wawrinka (SUI) [5] v Roger Federer (SUI) [4]

NO.1 COURT - 12:00PM

1. Eugenie Bouchard (CAN) [13] v Angelique Kerber (GER) [9]

2. Novak Djokovic (SRB) [1] v Marin Cilic (CRO) [26]

3. Milos Raonic (CAN) [8] v Nick Kyrgios (AUS)

NO.2 COURT - 11:30AM

1. Shuko Aoyama (JPN) / Renata Voracova (CZE) v Sara Errani (ITA) [2] / Roberta Vinci (ITA) [2]

2. Bob Bryan (USA) [1] / Mike Bryan (USA) [1] v Julian Knowle (AUT) [9] / Marcelo Melo (BRA) [9]

3. Martin Klizan (SVK) / Belinda Bencic (SUI) v Bruno Soares (BRA) [13] / Martina Hingis (SUI) [13]

4. Aisam Qureshi (PAK) [16] / Vera Dushevina (RUS) [16] v Bob Bryan (USA) [2] / Kveta Peschke (CZE) [2]

NO.3 COURT - 11:30AM

1. Su-Wei Hsieh (TPE) [1] / Shuai Peng (CHN) [1] v Timea Babos (HUN) [14] / Kristina Mladenovic (FRA) [14]

2. Leander Paes (IND) [5] / Radek Stepanek (CZE) [5] v Jean-Julien Rojer (NED) [11] / Horia Tecau (ROU) [11]

3. John Peers (AUS) [12] / Ashleigh Barty (AUS) [12] v Daniel Nestor (CAN) [5] / Kristina Mladenovic (FRA) [5]

4. Mate Pavic (CRO) / Bojana Jovanovski (SRB) v Horia Tecau (ROU) [6] / Sania Mirza (IND) [6]

COURT 12 - 11:30AM

1. Albert Costa (ESP) [2] / Thomas Johansson (SWE) [2] v Jacco Eltingh (NED) / Paul Haarhuis (NED)

2. Alla Kudryavtseva (RUS) [11] / Anastasia Rodionova (AUS) [11] v Raquel Kops-Jones (USA) [7] / Abigail Spears (USA) [7]

3. Julien Benneteau (FRA) [4] / Edouard Roger-Vasselin (FRA) [4] v Michael Llodra (FRA) [12] / Nicolas Mahut (FRA) [12]

4. Martina Navratilova (USA) / Selima Sfar (TUN) v Iva Majoli (CRO) / Magdalena Maleeva (BUL)

5. Rohan Bopanna (IND) [7] / Andrea Hlavackova (CZE) [7] v Mikhail Elgin (RUS) / Anastasia Rodionova (AUS)

COURT 18 - 11:30AM

1. Chris Guccione (AUS) / Oksana Kalashnikova (GEO) v Max Mirnyi (BLR) [14] / Hao-Ching Chan (TPE) [14]

2. Jamie Murray (GBR) [10] / Casey Dellacqua (AUS) [10] v Jesse Huta Galung (NED) / Andreja Klepac (SLO)

3. Andrea Petkovic (GER) / Magdalena Rybarikova (SVK) v Julia Goerges (GER) [10] / Anna-Lena Groenefeld (GER) [10]

4. Nenad Zimonjic (SRB) [15] / Samantha Stosur (AUS) [15] v Eric Butorac (USA) / Timea Babos (HUN)

5. Greg Rusedski (GBR) / Fabrice Santoro (FRA) v Wayne Ferreira (RSA) / Mark Petchey (GBR)

6. Jean-Julien Rojer (NED) [8] / Anna-Lena Groenefeld (GER) [8] v Florin Mergea (ROU) / Elina Svitolina (UKR)

 
 

comments