Tennis - Wimbledon

Order of play: Robson follows Fed

Laura Robson will face the biggest match of her career so far, taking on fourth-seeded Serb Jelena Jankovic on Centre Court at Wimbledon.

 
Day one order of play - Tennis - WimbledonReuters
 

All courts start at 12:00 UK time except Centre and Court 1, which both get underway at 13:00.

Centre Court

1-Roger Federer (SUI) v Alejandro Falla (COL)

Laura Robson (GBR) v 4-Jelena Jankovic (SRB)

3-Novak Djokovic (SRB) v Olivier Rochus (BEL)

Court 1

Kevin Anderson (RSA) v 7-Nikolay Davydenko (RUS)

Rajeev Ram (USA) v 5-Andy Roddick (USA)

Rossana De Los Rios (PAR) v 2-Venus Williams (USA)

Court 2

8-Kim Clijsters (BEL) v Maria Elena Camerin (ITA)

Mardy Fish (USA) v Bernard Tomic (AUS)

5-Francesca Schiavone (ITA) v Vera Dushevina (RUS)

Maximo Gonzalez (ARG) v 15-Lleyton Hewitt (AUS)

Court 5

Tatjana Malek (GER) v 12-Nadia Petrova (RUS)

21-Gael Monfils (FRA) v Leonardo Mayer (ARG)

Regina Kulikova (RUS) v Melanie South (GBR)

Peter Luczak (AUS) v Tommy Robredo (ESP)

Court 6

Ilija Bozoljac (SRB) v Nicolas Massu (CHI)

26-Alisa Kleybanova (RUS) v Sandra Zahlovova (CZE)

Tsvetana Pironkova (BUL) v Anna Lapushchenkova (RUS)

Ramon Delgado (PAR) v Teimuraz Gabashvili (RUS)

Court 7

Stefanie Voegele (SUI) v 27-Maria Kirilenko (RUS)

Igor Kunitsyn (RUS) v Viktor Troicki (SRB)

Juan Ignacio Chela (ARG) v Taylor Dent (USA)

Kateryna Bondarenka (UKR) v Greta Arn (HUN)

Court 8

Michal Przysienzny (POL) v 17-Ivan Ljubicic (CRO)

Polona Hercog (SLO) v 30-Yaroslava Shvedova (KAZ)

Michael Llodra (FRA) v Jesse Witten (USA)

Sania Mirza (IND) v Angelique Kerber (GER)

Court 9

Yung-Jan Chan (TPE) v Patty Schnyder (SUI)

Sofia Arvidsson (SWE) v Alla Kudryavtseva (RUS)

Karol Beck (SVK) v Santiago Ventura (ESP)

Court 10

Igor Andreev (RUS) v Daniel Brands (GER)

Eleni Daniilidou (GRE) v Aleksandra Wozniak (CAN)

Eduardo Schwank (ARG) v Evgeny Korolev (KAZ)

Ekaterina Makarova (RUS) v Agnes Szavay (HUN)

Court 11

Horacio Zeballos (ARG) v Yen-Hsun Lu (TPE)

Dmitry Tursunov (RUS) v Rainer Schuettler (GER)

Lucie Hradecka (CZE) v Varvara Lepchenko (USA)

Court 12

Petra Martic (CRO) v Elena Baltacha (GBR)

11-Marin Cilic (CRO) v Florian Mayer (GER)

12-Tomas Berdych (CZE) v Andrey Golubev (KAS)

17-Justine Henin (BEL) v Anastasija Sevastova (LAT)

Court 14

22-Feliciano Lopez (ESP) v Jesse Levine (USA)

Noppawan Lertcheewakarn (THA) v Andra Hlavackova (CZE)

15-Yanina Wickmayer (BEL) v Alison Riske (USA)

29-Philipp Kohlschreiber (GER) v Potito Starace (ITA)

Court 15

Shenay Perry (USA) v Anastasiya Yakimova (BLR)

Paolo Lorenzi (ITA) v 28-Albert Montanes (ESP)

Ryan Sweeting (USA) v Benjamin Becker (GER)

Renata Voracova (CZE) v Jarmila Groth (AUS)

Court 16

Karolina Sprem (CRO) v Bethanie Mattek-Sands (USA)

Brendan Evans (USA) v Jesse Huta Galung (NED)

Zuzana Kucova (SVK) v Alicia Molik (AUS)

Janko Tipsarevic (SRB) v Arnaud Clement (FRA)

Court 17

Ricardas Berankis (LTU) v Cartsen Ball (AUS)

Marsel Ilhan (TUR) v Marcos Daniel (BRA)

Stephanie Dubios (CAN) v Kirsten Flipkens (BEL)

Court 18

Julia Georges (GER) v 11-Marion Bartoli (FRA)

Dustin Brown (JAM) v 16-Jurgen Melzer (AUT)

Denis Istomin (UZB) v 20-Stanislas Wawrinka (SUI)

Anna-Lena Groenefeld (GER) v 33-Melanie Oudin (USA)

Court 19

Nuria Llagostera Vives (ESP) v 21-Vera Zvonareva (RUS)

31-Victor Hanescu (ROU) v Andrey Kuznetsov (RUS)

Kristins Barrois (GER) v Mariya Koryttseva (UKR)

TBA

NB 17:00

13-Shahar Peer (ISR) v Ana Ivanovic (SRB)

28-Alona Bondarenko (UKR) v Katie-O'Brien (GBR)

Eurosport
     
     
     
    Do not miss
    • TV guide

      Find detailed TV schedules for all Eurosport channel.

    • Mobile Applications

      Find all the sports news on iPhone, BlackBerry, Android and iPad.

    • Breaking News

      Follow up to the minute sports reports with Eurosport.

    Follow Eurosport.com
     
    On Facebook
     
    On Twitter
     
    On Mobile
    EurosportCopyright 2014
    Eurosport.com is available in other languages