RidersTeamsTime
1Vincenzo Nibali
ASTANA PRO
ASTANA PRO84h 53' 28''
2Rigoberto Urán
Team Sky
Team Sky+4' 43''
3Cadel Evans
BMC Racing
BMC Racing+5' 52''
4Michele Scarponi
Lampre Merida
Lampre Merida+6' 48''
5Carlos Betancur
AG2R LA MONDIALE
AG2R LA MONDIALE+7' 28''
6Przemyslaw Niemiec
Lampre Merida
Lampre Merida+7' 43''
7Rafal Majka
TINKOFF
TINKOFF+8' 09''
8Beñat Intxausti
MOVISTAR
MOVISTAR+10' 26''
10Domenico Pozzovivo
AG2R LA MONDIALE
AG2R LA MONDIALE+10' 59''
11Franco Pellizotti
Androni Giocattoli
Androni Giocattoli+11' 35''
12Samuel Sánchez
Euskaltel
Euskaltel+12' 13''
13Yury Trofimov
Katusha
Katusha+12' 55''
14Tanel Kangert
ASTANA PRO
ASTANA PRO+12' 57''
15Robert Kišerlovski
Trek-Segafredo
Trek-Segafredo+14' 27''
16Sergio Henao
Team Sky
Team Sky+18' 19''
17Wilco Kelderman
LOTTO NL - JUMBO
LOTTO NL - JUMBO+20' 18''
18Darwin Atapuma
Colombia
Colombia+28' 56''
19Damiano Caruso
Cannondale
Cannondale+30' 56''
20Francis Mourey
FDJ
FDJ+32' 22''
21Francis De Greef
Lotto - Soudal
Lotto - Soudal+33' 20''
22Egoi Martínez
Euskaltel
Euskaltel+37' 14''
23Diego Rosa
Androni Giocattoli
Androni Giocattoli+40' 23''
24José Herrada
MOVISTAR
MOVISTAR+40' 34''
25Evgueni Petrov
TINKOFF
TINKOFF+41' 54''
26Steven Kruijswijk
LOTTO NL - JUMBO
LOTTO NL - JUMBO+42' 36''
27José Serpa
Lampre Merida
Lampre Merida+44' 17''
28Fabio Duarte
Colombia
Colombia+47' 37''
29Rafael Valls
Vacansoleil
Vacansoleil+54' 29''
30Ivan Santaromita
BMC Racing
BMC Racing+56' 52''
31Juan Manuel Gárate
LOTTO NL - JUMBO
LOTTO NL - JUMBO+58' 21''
32Hubert Dupont
AG2R LA MONDIALE
AG2R LA MONDIALE+1h 02' 05''
33Jorge Azanza
Euskaltel
Euskaltel+1h 07' 21''
34Steve Morabito
BMC Racing
BMC Racing+1h 10' 16''
35Giovanni Visconti
MOVISTAR
MOVISTAR+1h 10' 47''
36Tiago Machado
Trek-Segafredo
Trek-Segafredo+1h 12' 10''
37Kanstantsin Siutsou
Team Sky
Team Sky+1h 13' 17''
38Pieter Weening
ORICA GREENEDGE
ORICA GREENEDGE+1h 17' 18''
39Valerio Agnoli
ASTANA PRO
ASTANA PRO+1h 18' 46''
40Petr Ignatenko
Katusha
Katusha+1h 20' 46''
41Giampaolo Caruso
Katusha
Katusha+1h 22' 00''
42Fabio Aru
ASTANA PRO
ASTANA PRO+1h 24' 53''
43Fabio Felline
Androni Giocattoli
Androni Giocattoli+1h 30' 59''
44Stefano Pirazzi
Bardiani Valvole
Bardiani Valvole+1h 33' 42''
45Miguel Ángel Rubiano
Androni Giocattoli
Androni Giocattoli+1h 34' 47''
46Jarlinson Pantano
Colombia
Colombia+1h 35' 37''
47Vladimir Karpets
MOVISTAR
MOVISTAR+1h 36' 00''
48Stef Clement
LOTTO NL - JUMBO
LOTTO NL - JUMBO+1h 38' 38''
49Tom Danielson
Cannondale
Cannondale+1h 39' 17''
50Jackson Rodríguez
Androni Giocattoli
Androni Giocattoli+1h 39' 22''
51Ben Gastauer
AG2R LA MONDIALE
AG2R LA MONDIALE+1h 40' 31''
52Peter Stetina
Cannondale
Cannondale+1h 42' 37''
53Thomas Damuseau
Giant - Alpecin
Giant - Alpecin+1h 42' 54''
54Rob Ruijgh
Vacansoleil
Vacansoleil+1h 44' 41''
55Matteo Rabottini
Vini Fantini
Vini Fantini+1h 44' 44''
56Simone Stortoni
Lampre Merida
Lampre Merida+1h 47' 10''
57Dario Cataldo
Team Sky
Team Sky+1h 49' 35''
58Emanuele Sella
Androni Giocattoli
Androni Giocattoli+1h 52' 02''
59Luca Paolini
Katusha
Katusha+1h 57' 35''
60Christian Knees
Team Sky
Team Sky+1h 59' 02''
61Bruno Pires
TINKOFF
TINKOFF+1h 59' 27''
62Michal Golas
Etixx - Quick-Step
Etixx - Quick-Step+2h 03' 06''
63Paul Martens
LOTTO NL - JUMBO
LOTTO NL - JUMBO+2h 04' 25''
64Gorka Verdugo
Euskaltel
Euskaltel+2h 04' 57''
65Vladimir Gusev
Katusha
Katusha+2h 05' 07''
66Francisco Ventoso
MOVISTAR
MOVISTAR+2h 05' 43''
67Paolo Longo Borghini
Cannondale
Cannondale+2h 06' 59''
68Kristijan Ðurasek
Lampre Merida
Lampre Merida+2h 08' 02''
69Patrick Gretsch
Giant - Alpecin
Giant - Alpecin+2h 08' 14''
70Eros Capecchi
MOVISTAR
MOVISTAR+2h 11' 19''
71Francesco Bongiorno
Bardiani Valvole
Bardiani Valvole+2h 12' 04''
72Adam Hansen
Lotto - Soudal
Lotto - Soudal+2h 14' 40''
73Salvatore Puccio
Team Sky
Team Sky+2h 15' 01''
74Jens Keukeleire
ORICA GREENEDGE
ORICA GREENEDGE+2h 16' 21''
75Dominique Rollin
FDJ
FDJ+2h 17' 45''
76Marco Marcato
Vacansoleil
Vacansoleil+2h 17' 54''
77Serge Pauwels
Etixx - Quick-Step
Etixx - Quick-Step+2h 20' 10''
78Koen de Kort
Giant - Alpecin
Giant - Alpecin+2h 20' 49''
79Leonardo Duque
Colombia
Colombia+2h 21' 24''
80Daniele Pietropolli
Lampre Merida
Lampre Merida+2h 21' 51''
81Nélson Oliveira
Trek-Segafredo
Trek-Segafredo+2h 25' 34''
82Xabier Zandio
Team Sky
Team Sky+2h 26' 25''
83Frederik Veuchelen
Vacansoleil
Vacansoleil+2h 31' 39''
84Danilo Wyss
BMC Racing
BMC Racing+2h 32' 56''
85Pablo Lastras
MOVISTAR
MOVISTAR+2h 33' 46''
86Cristiano Salerno
Cannondale
Cannondale+2h 34' 25''
87Ramunas Navardauskas
Cannondale
Cannondale+2h 34' 27''
88Alessandro Proni
Vini Fantini
Vini Fantini+2h 36' 35''
89Sonny Colbrelli
Bardiani Valvole
Bardiani Valvole+2h 36' 44''
90Fredrik Kessiakoff
ASTANA PRO
ASTANA PRO+2h 37' 04''
91Cayetano Sarmiento
Cannondale
Cannondale+2h 37' 50''
92Robert Vrecer
Euskaltel
Euskaltel+2h 38' 43''
93Fabio Sabatini
Cannondale
Cannondale+2h 40' 29''
94Robinson Chalapud
Colombia
Colombia+2h 41' 16''
95Lars Bak
Lotto - Soudal
Lotto - Soudal+2h 42' 00''
96Danilo Hondo
Trek-Segafredo
Trek-Segafredo+2h 42' 21''
97Rory Sutherland
TINKOFF
TINKOFF+2h 44' 50''
98Oscar Gatto
Vini Fantini
Vini Fantini+2h 44' 53''
99Paolo Tiralongo
ASTANA PRO
ASTANA PRO+2h 45' 35''
100Manuele Boaro
TINKOFF
TINKOFF+2h 46' 42''
101Martijn Keizer
Vacansoleil
Vacansoleil+2h 48' 45''
102Stefano Locatelli
Bardiani Valvole
Bardiani Valvole+2h 49' 20''
103Pavel Brutt
Katusha
Katusha+2h 51' 24''
104Gert Dockx
Lotto - Soudal
Lotto - Soudal+2h 52' 14''
105Gianluca Brambilla
Etixx - Quick-Step
Etixx - Quick-Step+2h 52' 48''
106Andrey Zeits
ASTANA PRO
ASTANA PRO+2h 52' 59''
107Guillaume Bonnafond
AG2R LA MONDIALE
AG2R LA MONDIALE+2h 53' 09''
108Stefano Garzelli
Vini Fantini
Vini Fantini+2h 53' 18''
109Vicente Reynés
Lotto - Soudal
Lotto - Soudal+2h 54' 12''
110Christian Vande Velde
Cannondale
Cannondale+2h 56' 49''
111Dirk Bellemakers
Lotto - Soudal
Lotto - Soudal+2h 57' 11''
112Tobias Ludvigsson
Giant - Alpecin
Giant - Alpecin+2h 57' 42''
113Tiziano Dall'Antonia
Cannondale
Cannondale+3h 00' 15''
114Alan Marangoni
Cannondale
Cannondale+3h 00' 24''
115Johan Le Bon
FDJ
FDJ+3h 00' 57''
116Juan José Cobo
MOVISTAR
MOVISTAR+3h 01' 32''
117Frederik Willems
Lotto - Soudal
Lotto - Soudal+3h 03' 04''
118Matteo Trentin
Etixx - Quick-Step
Etixx - Quick-Step+3h 03' 23''
119Elia Viviani
Cannondale
Cannondale+3h 04' 25''
120Filippo Pozzato
Lampre Merida
Lampre Merida+3h 05' 27''
121Brett Lancaster
ORICA GREENEDGE
ORICA GREENEDGE+3h 06' 56''
122George Bennett
Trek-Segafredo
Trek-Segafredo+3h 07' 01''
123Luka Mezgec
Giant - Alpecin
Giant - Alpecin+3h 10' 39''
124Jérôme Pineau
Etixx - Quick-Step
Etixx - Quick-Step+3h 12' 42''
125Sacha Modolo
Bardiani Valvole
Bardiani Valvole+3h 15' 47''
126Mads Christensen
TINKOFF
TINKOFF+3h 17' 16''
127Mark Cavendish
Etixx - Quick-Step
Etixx - Quick-Step+3h 19' 16''
128Cameron Wurf
Cannondale
Cannondale+3h 19' 38''
129Albert Timmer
Giant - Alpecin
Giant - Alpecin+3h 19' 44''
130Giacomo Nizzolo
Trek-Segafredo
Trek-Segafredo+3h 19' 54''
131Maarten Tjallingii
LOTTO NL - JUMBO
LOTTO NL - JUMBO+3h 21' 02''
132Julien Vermote
Etixx - Quick-Step
Etixx - Quick-Step+3h 21' 52''
133Yaroslav Popovych
Trek-Segafredo
Trek-Segafredo+3h 21' 56''
134Danny Pate
Team Sky
Team Sky+3h 23' 47''
135Brian Bulgaç
Lotto - Soudal
Lotto - Soudal+3h 25' 33''
136Thomas Dekker
Cannondale
Cannondale+3h 26' 28''
137Nicola Boem
Bardiani Valvole
Bardiani Valvole+3h 29' 53''
138Edoardo Zardini
Bardiani Valvole
Bardiani Valvole+3h 30' 03''
139Marco Canola
Bardiani Valvole
Bardiani Valvole+3h 33' 22''
140Daniel Oss
BMC Racing
BMC Racing+3h 34' 46''
141Robert Hunter
Cannondale
Cannondale+3h 35' 17''
142Luke Durbridge
ORICA GREENEDGE
ORICA GREENEDGE+3h 37' 21''
143Christian Meier
ORICA GREENEDGE
ORICA GREENEDGE+3h 37' 26''
144Manuel Belletti
AG2R LA MONDIALE
AG2R LA MONDIALE+3h 38' 31''
145Ricardo Mestre
Euskaltel
Euskaltel+3h 39' 17''
146Dmitriy Gruzdev
ASTANA PRO
ASTANA PRO+3h 40' 15''
147Murilo Fischer
FDJ
FDJ+3h 40' 46''
148Alex Dowsett
MOVISTAR
MOVISTAR+3h 40' 57''
149Steve Cummings
BMC Racing
BMC Racing+3h 44' 28''
150Roberto Ferrari
Lampre Merida
Lampre Merida+3h 46' 26''
151Giairo Ermeti
Androni Giocattoli
Androni Giocattoli+3h 46' 45''
152Ioannis Tamouridis
Euskaltel
Euskaltel+3h 47' 23''
153Jesse Sergent
Trek-Segafredo
Trek-Segafredo+3h 47' 31''
154Svein Tuft
ORICA GREENEDGE
ORICA GREENEDGE+3h 50' 01''
155Maurits Lammertink
Vacansoleil
Vacansoleil+3h 53' 10''
156Kenny Dehaes
Lotto - Soudal
Lotto - Soudal+3h 57' 40''
157Bert De Backer
Giant - Alpecin
Giant - Alpecin+3h 59' 30''
158Willem Wauters
Vacansoleil
Vacansoleil+4h 03' 29''
159Iljo Keisse
Etixx - Quick-Step
Etixx - Quick-Step+4h 04' 57''
160Jens Mouris
ORICA GREENEDGE
ORICA GREENEDGE+4h 06' 33''
161Pim Ligthart
Vacansoleil
Vacansoleil+4h 06' 50''
162Wilson Marentes
Colombia
Colombia+4h 10' 25''
163Laurent Pichon
FDJ
FDJ+4h 13' 50''
164Edwin Ávila
Colombia
Colombia+4h 17' 09''
165Rafael Andriato
Vini Fantini
Vini Fantini+4h 23' 10''
166Miguel Mínguez
Euskaltel
Euskaltel+4h 24' 54''
167Adam Blythe
BMC Racing
BMC Racing+4h 28' 23''
168Davide Appollonio
AG2R LA MONDIALE
AG2R LA MONDIALE+4h 28' 36''
0Mauro Santambrogio
Vini Fantini
Vini Fantini+10' 32''